Pite: zeljanica, Brkin burek, pita od pecenih jufki

Bosanska kuhinja

Moderatori/ce: EMINA, sipova, moderatori

Pite: zeljanica, Brkin burek, pita od pecenih jufki

PostPostao/la sipova dana 21 jan 2008 19:12

U nasem zavicaju je postojalo nepisano pravilo: ako ne znas razvijati pitu ne mozes se udati. Mnoge se poudase a pitu razvijati ne znadose, ali naucise pa im sad nema ravne (jedna od njih sam i ja).

Razvijanje jufki.

Za razvijanje jufi je potrebno: sofra, oklagija (sto tanja ), pola kilograma glatkog bijelog brasna(nule), topla voda, mala kasika soli, velika(supena) kasika ulja.
Tijesto mijesimo sa mlakastom vodom. Namladjeno tijesto razdijelimo na kolacice( 4 kom). Kolacice oblikujemo uokrug da budu sasvim glatki. premazemo ih uljem i pustimo da odstoje.
Odlezani kolacic pobrasnjavimo na sofru i oklagijom razvijemo u tanku jufku.

Oblikovanje pita
- polagana ili pita polegusa
- u guzve,
- u zvrkove
- na boscaluk
- na hamjliju

Jufke filujemo, rolamo a po filu razlikujemo:

- SirnicaJ(fil: jaja, sir, povlaka)
- Jajusa(fil:10 jaja, solja kajmaka, frtalj mladog sira, malo mlijeka)
- Pita od grušaline(grusalina je mlijeko od tek oteljene krave, dosta gusto)
- Maslenica (Jufke se razviju malo deblje, maste kravljim maslom, slazu jedna na drugu i smotaju na boscaluk)
- Krompirusa( sitno isjeckani krompir, biber, so)
- Kupus-pita - od friskog kupusa(Manju glavicu friskog kupusa isjeckati, pobiberiti, posoliti i izdinstati na kravljem maslu).
od kiselog kupusa (glavicu kiselog kupusa sitno isjeckati, obariti, izdinstati na maslu sa crvenim lukom i sitno isjeckanim suhim mesom, posoliti i pobiberiti.)
od kupus repe(kupus repa se izerenda, posoli, pusti da malo odstoji, ocijedi, doda kajmak, sir, jaja i puni jufka)
- Drobarusa( Drob-crijeva i furdu dobro oprati , prokuhati, isjeckati i sa lukom proprziti na masnoci i filovati jufku)
- Pita od gljiva( gljive-sampinjone obariti, ocjediti, sitno isjeckati, proprziti sa lukom)
- Tikvenjaca( tikvu sitno isjeckati, dodati jaja, povlaku ili mladi sir)

Jabukovaca(jabuke izerendati, dodati tarcin i filovati jufke.)

Zeljanica

Zeljanicu mozemo praviti od: od blitve, spinata, divljeg zelja(kiselica), sitnog zelja(pazije), labode.
Zelje sitno izrezati. Oprati. Nasoliti. Ocijediti. Dodati pet jaja, pola kile mladog sira, frtalj povlake. Filovati jufke. Srolati. Sloziti u pomascenu tevsiju. Kad je pecena zaliti je vrucim slatkim mlijekom i zacvrknuti kravljim maslom.

Sve dosad pobrojane pite su pitice ali burek je pitac.

Burek od sjeckanog mesa
Šareni burek
Polagani burek
Burek od pecene jufke
Buredzici

Brkin burek(uckur burek)

Kilogram juneceg mesa od buta sitno isjeckati satarom na sjecalici. Na kravljem maslu proprziti dvije glavice crvenog luka i isjeckano meso. Pobiberiti i posoliti. Filovati jufke, srolati u tanke vrpce - uckure i slagati u bakrenu tevsiju ukrug. Peci ispod saca. Kad je burek pecen, zaliti sa malo vruce slane vode. Na kraju zacvrknuti kravljim maslom.

I na kraju jedna tajna: ako vam razvijanje ne ide od ruke u tijesto dodajte malo sirceta.

Azra-Pemba
Zadnja izmjena: sipova; 29 feb 2008 18:49; ukupno mijenjano 1 put/a.
sipova

pita od pecenih jufki sa piletinom

PostPostao/la sipova dana 29 feb 2008 18:34

Kad god pravim ovu pitu sjetim se proslave i 27 jula. Mnogi od vas se sjecaju pokosenih velikih livada, lingispira, motordzije u kaci, lubenica....okupljanje familija. Ja sam se najvise radovala svojim tetkama iz Banja Luke, Seide i Fatime jer bi me uvijek obradovale sa novom haljinom i sandalama. Sjecam se da su mi posljednji put donijele bijelu haljinu koja se je vezala na ledjima u veliku masnu a po njoj se prosula crvena i roza srca.

Nekoliko dana prije proslave moja mama bi ispekla jufke na plati od fijakera i ostavila u platnenoj vrecici. Uoci proslave skuhala bi pile, malo uhranjenije u slanoj vodi. Sutadan bi pile iscimala(odvojila od kosti). rastopila bi kasiku kravljeg masla i na toj masnoci preprzil dvije glavice sitno isjeckanopg crvenog luka, iscimanu piletinu sa biberom. Zatim je u vodi u kojoj je kuhano pile umakala pecene jufke, i redala: dva tavana jufki, jedan tavan piletine .... i na kraju tavan jufke. Pekla bi u rerni dvadesetak minuta i zalila vodom u kojoj se je kuhalo pile.

Moja pita nije ni nalik na maminu, ali je cesto pravim.

Azra-Pemba
sipova

Natrag na Male tajne velikih majstora

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.